Par pili

Tērvetes pils rekonstruēta un celta balstoties uz E.Brīvkalnes arheoloģiskajiem izpētes darbiem, kuri norisinājušies Tērvetes arheoloģiskajā kompleksā no 1951. – 1960.gadam. Tērvetes rekonstruētās pils Ziemeļu puse atbilst Tērvetes pilskalna 12.gadsimta koka pils ziemeļu terases 3.slāņa apbūves daļai.

Tērvetes koka pilī atrodas Tērvetes vēstures muzejs, kura krājums izvietots pils ekspozīcijas zālēs. Pilī ir bagāta ekspozīcija par Tērvetes un Zemgales vēsturi aizvēstures posmā, un viduslaiku sākumposmā. Pils telpās ir izvietota plašākā zemgaļu arheoloģisko rotu un ieroču ekspozīcija Latvijā, kā arī ievērojamākā zemgaļu dzelzs laikmeta rotu un apģērbu atdarinājumu kolekcija Latvijā. Ekspozīcijā aplūkojams dzelzs laikmeta bruņojums, sadzīves priekšmeti un trauki.

 


Tērvete  viena no slavenākajām pilīm Latvijā

Tērvete 13. gadsimtā bija Rietumzemgales zemes politiski ekonomiskais centrs, ar Tērvetes pili un senpilsētu, kurā valdīja zemgaļu valdnieki: Viestards (Viesthard, Vester), Nameisis (Nameise) jeb Nameiks (Nameyxe), iespējams, arī Šābis (Schabe).

Heinriha (arī Indriķis, iespējams, identisks latīņu  Henricus de Lettis) Indriķa Livonijas hronika (Heinrici cronicon Lyvoniae, 1225–1227) un citi rakstītie vēstures avoti Tērveti (Thervetene, Tervethene, Terweten) vai tērvetiešus (Terwetein) piemin 1219. un 1254.–1286. gadā, galvenokārt, saistībā ar zemgaļu neatkarības cīņām un Zemgales dalīšanas līgumiem starp Vācu ordeni, Rīgas arhibīskapu un Rīgas domkapitulu.

Tērvetes pilskalns ir tikai daļa no liela arheoloģiska kompleksa, kurā ietilpst vēl trīs pilskalni: Klosterkalns,  Svētais kalns, Putnu kalns; Tērvetes pilskalna priekšpilis ar viduslaiku pilsdrupām, senpilsētas teritorija un kapulauks. Tērvetes pilskalna arheoloģiskajā kompleksā plaši pētījumi veikti 1951.–1960. gadā Emīlijas Brīvkalnes (1951–1959) un Franča Zagorska (1960) vadībā. Arheoloģiskās izpētes rezultātā noskaidrots, ka Tērvete apdzīvota jau 1. gadu tūkstotī p. m. ē. Tērvetes senvietu kompleksā atrastas 4692 senlietas, no tām – Tērvetes pilskalnā – 3966. 

Tērvetes arheoloģiskais komplekss ir viens no ievērojamākajiem A-Baltijas reģionā, kurš spilgti izceļas ar savu vēsturi, un nozīmīgām arheoloģiskām liecībām. Tērvetes pili var uzskatīt par vienu no visspēcīgāk nocietinātām pilīm Baltijā, un kā zemgaļu galvenā pils ieņem nozīmīgu lomu Zemgales neatkarības cīņu vēsturē pret Vācu ordeni.